Адаптація першокурсників
Адаптація першокурсників. Поради здобувачам освіти

Адаптація (лат. Adapto – пристосовую) – процес пристосування до мінливих умов зовнішнього середовища.
Адаптація – це процес, при якому йде залучення здобувачів освіти-першокурсників в новий колектив і в навчальний процес іншого навчального закладу. Адаптація – це дуже відповідальний і часто болючий період ознайомлення і звикання до нових умов навчання і проживання, який не повинен затягуватися. Як правило, повна адаптація до нового місця навчання триває від одного до шести місяців. Найскладнішим періодом адаптації вважаються перші 2 місяці.
Щоб максимально швидко і благополучно пережити цей складний період, пропоную Вам декілька порад.
Порада 1. Дізнайтеся найнеобхідніше. Поцікавтеся про те, де знаходиться адміністрація закладу освіти, хто комендант гуртожитку. Знайдіть, де знаходиться стенд із розкладом занять, знайдіть там свою групу і занотуйте його. На відміну від шкільного, розклад в училищі може змінюватися, тому постійно дивіться на заміни. Це допоможе оперативно вирішувати різні питання, пов’язані з Вашим навчанням і проживанням.
Порада 2. Не губіться в перші дні і навіть тижні навчання. На початку навчання Ви будете відчувати розгубленість, а то і пригніченість тому, що навкруги все незнайоме. Це неприємний, але зовсім нормальний стан, пов’язаний з адаптацією до нових умов, який скоро пройде. Візьміть собі за правило приходити на 10-15 хвилин раніше до початку занять.
Порада 3. Задавайте питання. Не соромтеся запитати у здобувачів освіти і педагогів училища де знаходяться аудиторія, бібліотека, адміністрація, їдальня й інші цікаві для Вас місця.
Порада 4. Як можна швидше навчіться конспектувати лекції. Це нескладно, головне розробити систему символів і зрозумілих Вам скорочень. Всі символи з розшифровкою запишіть на зворотному боці обкладинки зошита. Залишайте у зошиті поля для додаткових поміток.
Порада 5. Спілкуйтеся з одногрупниками. Запишіть прізвища та імена одногрупників, їх телефони, адреси електронної пошти, особливо телефон старости групи. Не соромся дзвонити одногрупникам, якщо у Вас є запитання. Цікавтеся життям здобувачів освіти, з якими Ви навчаєтесь і проживаєте в гуртожитку. Вмійте слухати, не перебиваючи. Будьте ввічливі, доброзичливі і щирі з оточуючими.
Порада 6. Не пропускайте заняття. Дуже важливо правильно розподілити час між навчанням і соціальним життям. Пам’ятайте, якщо запустити навчання на початку, потім буде дуже важко надолужити згаяне.
Порада 7. Знайдіть собі хобі, спробуйте нові види спорту або візьміть участь в учнівській діяльності. Сприймайте свій перший рік навчання в училищі, як можливість почати якісно нове життя.
Порада 8. Проявляйте цікавість і самостійність. Не бійтеся бути оригінальним у своїх думках і міркуваннях. Займайтеся саморозвитком. Виробляйте навички самостійності в навчальній роботі, а також і в побуті.
Шановні здобувачі освіти!Якщо у вас виникають труднощі в адаптації до нових умов навчання та проживанняза допомогою ви можете звернутися до працівників психологічної служби училища (кабінет знаходиться на І поверсі ІІІ корпуса)
Нехай навчання в нашому закладі освіти стане для Вас не тільки корисним, але й приємним!
Психологічна служба ВПХУ №5
АДАПТАЦІЯ ПЕРШОКУРСНИКА. ПОРАДИ ДЛЯ ВИКЛАДАЧІВ
• Якщо процес адаптації здобувача освіти проходить з труднощами, враховуйте цей факт в організації процесу навчання та спілкування.
• Стежте за темпом проведення занять – занадто високий заважає багатьом здобувачам освіти засвоювати навчальний матеріал. Повторіть зайвий раз, особливо новий матеріал.
• Налагоджуйте емоційний контакт з групою.
• Не використовуйте оцінку як засіб покарання. Оцінка – це орієнтація на успіх, сприяння мотивації до навчання, а не її зниження.
• Не критикуйте особистість здобувача освіти. Давайте оцінку його окремим діям, якщо ви чимось не задоволені.
• Порівнювати здобувача освіти можна тільки з його успіхами, які постійно змінюються, а не з конкретними людьми. Помічайте позитивну динаміку розвитку.
• Аналізуйте свою роботу. Не гріх – визнавати свої помилки.
• Розвивайте навички самоконтролю. Крик - не помічник педагогу. Якщо ваш голос стає загрозливим, це означає, що Ви робите щось не те.
• Створюйте ситуації успіхи на заняттях. Це підвищує навчальну мотивацію здобувачів освіти та віру в свої сили.
• У спілкуванні з батьками не треба критикувати їх дитину. Говоріть найкращу інформацію, якщо бажаєте батьківської допомоги, співпраці.
• Урізноманітнюйте методику роботи в групах.
• Педагогічний успіх – це усмішка на обличчях здобувачів освіти.