Федорук Наталія Іванівна   

заступник директора з виховної роботи

 

    Виховна робота в училищі, як надзвичайно важливий елемент загального навчально-виховного процесу, спрямована не лише на навчання учнів професії, але і формування в них соціального досвіду. Класні керівники, майстри виробничого навчання, вихователі працюють над проблемами формування в учнів особистості фахівця, розвитку його професійних якостей, потреби в продуктивній праці, поваги до людей праці, професійної етики, комунікативності, мобільності, здатності працювати «в команді»; особистої ерудиції, здорової амбітності, професійної компетентності, культури праці, відповідальності, почуття власної гідності, творчої професійної спрямованості, самодостатності, загальнолюдських духовних цінностей, любові до рідної землі, батьків, держави.

     Навчально-виховний процес в училищі здійснюється відповідно до Міжнародних правових актів (Загальної декларації прав дитини, Конвенції ООН про права дитини), Конституції України, Законів України «Про освіту», «Про професійно-технічну освіту», «Про охорону дитинства», «Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування», Національної програми виховання, Концепції виховання дітей та молоді в національній системі освіти, Концепції громадянського виховання в умовах розвитку української державності, Концепції превентивного виховання тощо.
    Виховна робота носить системний характер. Перспективний план навчального закладу на навчальний рік розробляється з урахуванням інтересів та уподобань учнів, розвитку їх самореалізації. Вирішення завдань виховної роботи здійснюється за такими напрямками: громадянське виховання; національно-патріотичне виховання, культурно-масова та інформаційна робота, морально-правове виховання, естетичне виховання, трудове виховання, превентивне виховання, фізичне виховання.
     У навчальному закладі працює методичне об'єднання класних керівників, яке працює над методичною проблемою «Гуманізація особистості в умовах навчально-виховного процесу». Визначена мета – впровадження в навчально-виховний процес наукових аспектів гуманізації особистості та окреслені завдання.

Запроваджено різні форми роботи з учнівською молоддю: круглі столи, бесіди, години спілкування, групові збори, диспути, вікторини тощо.
    Виховні заходи спрямовані на національне і патріотичне виховання учнів, фізичний розвиток та підвищення рівня культури учнівської молоді, профілактику   СНІДу і тютюнопаління.  
      Щорічно в училищі проводяться традиційні заходи: День знань, День працівників освіти, День студента, вечір – конкурс «Козацькі забави», новорічне свято, День Валентина, Міжнародний жіночий день, День пам'яті битви під Крутами, конкурс мистецтв до Шевченківських днів, День Перемоги, вечір-зустріч з ветеранами Великої Вітчизняної війни,  вручення дипломів та закінчення навчального року, вечори відпочинку, виховні години та години спілкування, огляд художньої самодіяльності навчальних груп тощо.

    З метою своєчасного виявлення здібної учнівської молоді та реалізації її здібностей та обдарувань створена мережа гуртків технічної творчості, загальноосвітніх та спеціальних предметів, гуртків художньої самодіяльності (вокальний, інструментальний,  театральний), спортивних секцій (баскетболу, волейболу, атлетичної гімнастики, настільного тенісу, міні-футболу) та клубів за інтересами.
     Завдяки цій роботі наші учні є постійними учасниками та переможцями обласних та Всеукраїнських конкурсів і фестивалів: «Рідна пісня», «Чисті роси», «Свято оркестрової музики», «Буковинські пересмішники», фестивалі-конкурсі авторської пісні та співаної поезії молодих авторів та виконавців ім.В.Івасюка, Всеукраїнських конкурсів малюнку «Люби  і знай свій край», «Світ дитинства», «Безпека та мир в Україні», «Охорона праці очима дітей».
    Учні училища взяли участь у ХІ фольклорно – етнографічному Гуцульському фестивалі – ярмарку «Захарецький Гарчик», в обласному творчому звіті професійно-технічної освіти Буковини, міському Петрівському ярмарку, святкуванні Дня міста тощо. 
    Крім цього, на заняттях гуртків учні поглиблюють свої знання з фахової майстерності, загальноосвітніх предметів, готуються до олімпіад та ЗНО, ведуть підготовку  позакласних заходів. 
      Для поліпшення навчання, виховання та матеріального забезпечення учнів, що навчаються в училищі і потребують соціального захисту, здійснюється аналіз соціального складу контингенту, вивчаються умови навчання та проживання. Важливим напрямком виховного процесу у навчальному закладі є робота з учнями із соціально-незахищених категорій. Учні даної категорії першочергово забезпечуються гуртожитком, отримують матеріальну допомогу тощо.

   З метою залучення учнів до проведення навчально-виховного процесу, забезпечення реалізації і захисту їх прав та законних інтересів, сприянню належних умов проживання у гуртожитку, відпочинку, естетичного та морального розвитку в училищі створений учнівський парламент. Розроблений статут цього самоврядного органу. До парламенту входять по два представники від кожної учнівської групи. Сьогодні роботу його організовує президент учнівського колективу Онуфрійчук Оксана.
      В училищі працює соціально-психологічна служба. Одним із напрямків її роботи є профілактична та просвітницька робота серед учнів, батьків, педагогічних працівників. Профілактика з учнями проводиться з метою попередження негативних явищ та формування навичок здорового способу життя.
     Для встановлення гуманних взаємовідносин між членами педагогічного колективу та учнями, з 1 вересня 2012 року в училищі започаткував свою роботу психолого-педагогічний практикум “Психологія педагогічного спілкування”.
     Ведеться тісна робота з батьками. В училищі діє „Батьківський всеобуч”, який проводить серед батьків просвітницьку роботу.
    На належному рівні налагоджена виховна та позаурочна робота у гуртожитку. Виховну роботу з учнями проводять вихователі відповідно до щомісячних планів роботи. Плідно працює Рада гуртожитку. 
   При гуртожитку діє клуб „Господарочка”, де приймають участь дівчата. Проводяться цікаві засідання, наприклад: „Свято Андрея”, «День Валентина», „Коса – дівоча краса”, „Моя зачіска”, „Що в образі твоїм”, „Кулінарія – наука про харчування”; екскурсії по місту, у виставковий зал „Вернісаж”, краєзнавчий музей, літературно-меморіальний музей О.Кобилянської, культпоходи в муздрам-театр ім. О.Кобилянської. Щорічно проводиться конкурс-огляд на кращу кімнату, тощо.

   Для попередження негативних явищ та формування навичок здорового способу життя на базі гуртожитку також діє служба Наркопосту, яка систематично проводить бесіди з учнями та організовує лекторії, кінолекторії, зустрічі з юристом, працівниками правоохоронних органів, лікарями гінекологом, наркологом, медпрацівниками, психологом, тощо.
  Практичним психологом та соціальним педагогом спільно з благодійним фондом „Сім’я та здоров’я” проведено кінолекторії на такі теми: „Таємниці тіла людини”, „Легальний наркотик”, „Негативний вплив алкоголю на організм людини”, „ВІЛ/СНІД і я”, „Як запобігти захворюванню на рак”, „Аборт руйнує наше життя” та інші.
    Головне завдання педколективу у виховній роботі виховати ті риси які б допомогли учням відчути себе морально, соціально, політично і юридично дієздатними та захищеними. Сьогодні наш навчальний заклад живе яскравим, багатогранним творчим життям та впевнено крокує в майбутнє. Наші двері завжди відкриті для енергійної, творчої молоді.